Príbehy našich klientov: Birdwingo

„V Európe investuje 15% dospelej populácie, či už je to do akcií, krypta, ETF a tak ďalej. V Amerike je to 58%. O čo sa snažíme ako firma, je posunúť Európu aspoň na 30%.” Prečítajte si celý príbeh Birdwingo z pohľadu jeho spoluzakladateľa Andreja Hana a o tom, ako Trama chráni túto inšpiratívnu značku na svojej misii urobiť investovanie dostupnejším a priniesť možnosti sociálne zodpovedného investovania do európskeho regiónu.

Od

Ján Búza

birdwingo

Pri investovaní je najdôležitejšie začať

Veľa úspešných startupov je založených na osobnej skúsenosti svojich zakladateľov. Inak tomu nie je ani v prípade Birdwingo. Spoluzakladatelia Andrej a Adam Hanoví študovali a pracovali dlhšiu dobu v zahraničí, kde mali možnosť osvojiť si niektoré investičné návyky. „Videli sme, že väčšina ľudí, hlavne v USA, investuje do niečoho, či už sú to akcie, ETF, mutual funds. A aj my sme si vybudovali tento návyk, že keď nám prišla výplata, tak sme ju celú neminuli, ale časť peňazí sme rovno zainvestovali.” 

Takéto odkladanie si a investovanie znie v princípe jednoducho, ale keď sa bratia vrátili naspäť do Európy, boli prekvapení, že tam to tak nefungovalo. „Často počúvame, že ‘Ja neviem, kde začať.’ Ľudia veria tomu, že na investovanie potrebujú strašne veľa informácií, aby vedeli spraviť rozhodnutie, ale to je mýtus.”

„Takisto sme videli, že keď už v našom regióne ľudia do niečoho investujú peniaze, tak sú to bankové produkty so zlou výkonnosťou, cenné papiere od pochybných predajcov alebo fondy s rôznymi skrytými poplatkami. A tak sme to rozhodli zmeniť.” 

Rozhodli sa preto priniesť na trh aplikáciu, ktorá bude jednoduchá, cenovo výhodná a transparentná. Aj keď je Birdwingo momentálne najvýhodnejšia investičná aplikácia v regióne, práca jej zakladateľov sa zďaleka nekončí, keďže, ako si uvedomujú, ich úlohou nie je len predstaviť ľuďom nový produkt, ale aj pracovať na osvete a budovaní investičného sebavedomia.

„Učíme ľudí, že najdôležitejšie je začať. Učíme ich, ako funguje zložené úročenie a ukazujeme im, že investovať od dvadsiatich troch rokov každý mesiac 10€ je efektívnejšie ako investovať 10 000€ v štyridsiatich.”

Investovanie v súlade s osobnými hodnotami

Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte, Generácia Z a Mileniáli považujú za najpálčivejšie problémy náklady na život a vplyv človeka na životné prostredie. Tento trend sa odráža na potrebe sociálne zodpovedného investovania a vznikom mnohých fondov označovaných skratkou ESG (Environmental, Social, Governance). 

Veľkou súčasťou Birdwingo je reakcia na túto potrebu. „Chceme byť investičnou aplikáciou najmä pre mladých ľudí, kde budú môcť investovať do vecí, ktorým veria. Napríklad, ak je pre mňa dôležité bojovať s klimatickou zmenou, nekúpim si spoločnosť, čo má 98% svojho zárobku z ropy. Chceme ukazovať ľuďom, že zarábať peniaze nemusí ísť proti tomu, že investujem do vecí, ktoré prinášajú aj celospoločenskú hodnotu.”

„Investícia do registrácie ochrannej známky je malá na to, aké riziko to vie vykryť”

Je veľa vecí, ktoré vo finále ovplyvnia, či startup bude alebo nebude úspešný. Silná značka je jednou z nich, čo ale vie zneužiť aj konkurencia.

„Od začiatku sme sa rozhodli, že potrebujeme mať náš brand dobre postavený. Rozprával som sa o tom s jedným známym, ktorý mi poradil, že by sme sa mali pozrieť na registráciu ochrannej známky. Hovoril mi o rizikách, ktoré nám hrozia, ako že najmä pri startupoch sa tá konkurencia vie rozhodnúť, že dobre, keď ich nevieme nejakým iným spôsobom udusiť, poďme to skúsiť cez tú značku. Ako som zistil, čo všetko sa tam môže stať a aké jednoduché je niekoho okopírovať, bolo pre nás jednoznačné, že chceme ísť do toho.”

Skúsenosť s Tramou

Hoci zakladatelia Birdwingo vedeli, že chcú ochrániť svoju značku prostredníctvom registrácie ochrannej známky, Andrej Hano spomína, aký zastrašujúci mu celý proces prišiel.

„Ja som sa úprimne toho trošičku obával, lebo som nevedel presne, ako ten proces prebieha. A tu nám bola odporučená Trama, ktorá prišla s tým, že to spraví celé za nás, od začiatku po koniec. A mne to vyhovovalo, lebo som sa mohol sústrediť na dôležitejšie strategické veci. Bolo super, že som to mohol prenechať na niekoho iného a vôbec som to nemusel riešiť.”

„Mal som vyplniť dotazník, tak som vyplnil dotazník. A potom po čase som vlastne už len dostal správu, že značka bola úspešne zaregistrovaná. V Trame mi vysvetlili ten proces, že vlastne už v bode, keď sa podá prihláška, platí nejaká ochrana a tým pádom som sa cítil bezpečne.”

Ján Búza
Ján Búza

Product Mind

Pomáhal škálovať portfóliové firmy pre VC fond

CEMS VŠE Praha

Chrániť svoju značku a myslieť na jej budúcnosť môžete jednoducho s našim digitálnym nástrojom trama™

Flowers