Príbehy našich klientov: Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR / Belasý motýľ

„Myslím, že náš prípad môže slúžiť ako upozornenie aj pre ďalšie združenia. My v neziskovom sektore nie úplne vnímame ochranné známky, logá a podobné záležitosti. Lenže keď sa roky rokúce venujete tomu, aby ste si vybudovali komunitu klientov, podporovateľov a dobrovoľníkov a niečo príde o ohrozí to, tak to môže veľmi zásadne narušiť finančné toky a destabilizovať samotnú organizáciu.” Prečítajte si celý príbeh Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR z pohľadu jej predsedníčky Andrey Madunovej a zistite, prečo aj mimovládne organizácie musia myslieť na ochranu značky a ako predžalobná výzva môže pomôcť vyhnúť sa zdĺhavým súdnym sporom.

Od

Ján Búza

Dôležitosť správneho mena

Belasý motýľ je finančná zbierka organizovaná Organizáciou muskulárnych dystrofikov v SR (OMD v SR). Po úctyhodných 23 rokoch existencie je názov zbierky pre Slovákov natoľko známy, že prekonal názov samotnej organizácie, ktorá ju vytvorila.

Andrea Madunová vysvetľuje, čo viedlo k výberu tohto mena: „Keď sme o tom diskutovali s marketingovými agentúrami, všetci nám radili zjednodušiť komunikáciu, vyhýbať sa zložitým medicínskym názvom a používať niečo ľahko zapamätateľné, tak sme to urobili.”

Tento krok sa ukázal ako správny. Belasý motýľ je dnes kľúčovým finančným zdrojom pre OMD, ktoré ním dopĺňa štátne zdravotné poistenie na nákup špeciálnych pomôcok pre ľudí s nervovosvalovými ochoreniami.

Prečo by finančná zbierka mala byť chránená ochrannou známkou?

OMD si bolo dobre vedomé svojej závislosti na názve Belasý motýľ. Andrea Madunová spomína, ako v priebehu rokov zaznamenali vznik organizácií s podobným názvom, čo ich nakoniec viedlo k rozhodnutiu zaregistrovať si ochrannú známku pre meno aj logo. 

„Všimli sme si výskyt rôznych podobných názvov, buď v súvislosti so získavaním dvoch percent alebo verejnými zbierkami. Tie mená nikdy neboli rovnaké, vždy by to bol ‚nejaký motýľ‘ a podobne, ale cítili sme, že sa nás to dotýka. Nechceli sme, aby sa ľudia dostali do nejakých zmätočných situácií, kde si myslia, že nás podporujú a pritom podporujú iné združenie.”

Nový problém na obzore

OMD sa pri redizajne webu napokon rozhodlo zmeniť názov organizácie na Belasý motýľ a zjednotiť tak svoju komunikáciu. Narazilo však na problém:

„Keď sme zvažovali oficiálnu zmenu názvu, zistili sme, že už existuje organizácia s rovnakým názvom Belasý motýľ, registrovaná na ministerstve vnútra, oveľa mladšia ako my. To nás veľmi prekvapilo, skutočnosť, že sa to stalo, a my sme to ani nejako nezaregistrovali.”

Riešenie

Keďže Trama v minulosti pomohla OMD zaregistrovať si ochrannú známku pre názov Belasý motýľ, OMD oslovilo Tramu, aby zistilo, čo sa v tejto veci dá robiť.

Právny tím spoločnosti Trama pomohol tým, že pripravil predžalobnú výzvu a prevzal komunikáciu s protistranou. Výzva využila rozsiahlu históriu OMD s názvom Belasý motýľ ako základný kameň pre budovanie argumentu v prospech OMD.

„Dostali sme radu, aby sme si spísali našu históriu s týmto názvom, ako dlho sme s ním pracovali a pri akých aktivitách. Tak sme to urobili a snažili sme sa dohľadať všetky možné stopy z tej histórie, aby sme do nej vedeli zájsť."

Vyjednávanie dopadlo úspešne. Bola to práve predchádzajúca registrácia ochrannej známky, ktorá slúžila ako podklad pre predžalobnú výzvu a umožnila OMD získať späť názov Belasý motýľ.

Skúsenosť s Tramou

Andrea Madunová pri rozprávaní o svojich skúsenostiach zdôrazňuje, aké dôležité pre nich bolo, aby problém vyriešili bez zbytočného konfliktu.

„Myslím si, že bez Traminej pomoci by to bolo náročné. Pretože sme nechceli, aby sa situácia vyhrotila do súdneho sporu. Oceňujem, že Tramina komunikácia bola vždy veľmi opatrná. Vždy sa nás pýtali, ako ďaleko sme ochotní zájsť, čo je ešte ok a čo už nie. Keďže nemáme radi konflikty, bola som za to veľmi vďačná. A aj keď sme komunikovali len cez maily, vždy sme sa na všetkom vedeli dohodnúť. Takže ja to hodnotím úplne najlepšie ako len môžem.“

Ján Búza
Ján Búza

Product Mind

Pomáhal škálovať portfóliové firmy pre VC fond

CEMS VŠE Praha

Chrániť svoju značku a myslieť na jej budúcnosť môžete jednoducho s našim digitálnym nástrojom trama™

Flowers